oto silecek silgi lastiği ne zaman değiştirilmeli?

Silecek değişimi nezaman yapılmalı?

Silecekler sürüş güvenliğinin en önemli unsurlarından biridir. Yağmur yağmadıkça önemi pek fark edilemeyen ve göz ardı edilen yedek parçalardır. Üreticileri altı ay ve bir yıl gibi bir süreyi silecek değişimi için önersede, kullanım koşulları, yoğunluğu ve iklim bu yenileme sürecini esnetir. Benzer bir diğer kauçuk yedek parça olan otomobil lastikler gibi koşullu bir değişim süresi zorunlu değildir. Fakat yaptığı işe oranla para fayda açısında oldukça ekonomik olduklarından her yıl yapılan değişim olması gerekendir. Dikkatli sürücüler kriterlere göre bu süreyi belirleyebilir. Günümüzde TÜV  Türk araç muayenesinde arka silecekler dahil cam suyu fıskiyelerine kadar itinayla kontrol etmektedir.

Gözle görünür oranda yıpranmışlar ise

Çoğu sürücü için silecek yenileme, silecekler olması gerektiği gibi çalışmamaya başladığı zamandır. Yani kauçuk silgi lastikleri otomobilin camına tamamen temas etmediği, geride ince çizgiler, nemli ve buğulu bir kalıntı, gacırdamalar ve atlayarak gidip gelen silecekler. Bu belirtiler her iki taraftada yada tek bir silecekte belirebilir. Bu belirtiler değişim zamanını aştığınızın sinyalleridir. Bu sinyalleri beklemek sürücüler için iyi bit strateji olmayabilir. Üretici talimatlarına uyarak tipik olarak altı ve oniki ay sürecini takip etmenizi öneririm.

Eğer iklimi sert bir bölgede yaşıyorsak

Yaşadığınız coğrafyaya göre, silecek değişim sıklığı artabilir.  Sıcak ve güneşli iklimlerde, kuru sıcak ve ultraviyole radyasyon kauçuk lastikleri hızlıca yıpratabilir. Tam tersi iklimlerde, aşırı soğuk buz gibi havalarda problemlere sebep olur. Soğuk hava kauçuk maddeleri sertleştirir ve buzlu camlar silecek lastiklerinin cama yapışmasına sebep olabilir. Cama yapışan buzlanmış silecekleri ayırmaya çalışmak kauçuk silgi lastiklerinin yırtılmasına sebep olabilir. Asfalttaki tuz, toz ve zift kullanım ömrünü ayrıca kısaltan unsurlardır. Eğer bu tarz iklimlerde araç kullanıyorsak her ay hatta her hafta silecek süpürgelerini kontrol etmeliyiz.

Silecek değişim işlemi

Eğer silecek değişim zamanı geldi çattı ise bu işi halledebileceğiniz bir çok alternatif mevcut. Çoğu yedek parça mağazası satın alma esnasında bu işi sizin için yapar. Silgi değişimini siz yapacaksanız bu iş oldukça kolay ve hızlıdır. Herhangi bir alet edavat gerektirmez. Pek çok yeni model otomobilin silecek aparatları kolay sökülüp takılabilir cinstendir, söküp takmak birkaç dakikadan fazla vaktinizi almaz. Klasik otomobillerde tornavida kullanmak icap edebilir. Satın aldığınız sileceklerin üzerinde genelde montaj resimli olarak anlatılır, hatta ambalaj üzerindeki kare kodu akıllı telefonunuza okutursanız sizi montaj video linkine yönlendirecektir.

One comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir